Transformacja energetyczna i źródła jej finansowania – konferencja – 10 czerwca, Toruń

W Unii Europejskiej tegoroczna edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii (EUSEW) będzie przebiegać pod hasłem szeroko rozumianego wsparcia przedsiębiorstw dążących do konkurencyjnej zielonej transformacji.

Tematyka konferencji, która odbędzie się w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w ramach EUSEW w terminie 10 czerwca br., skupiona jest właśnie wokół rozwiązań przyspieszjących procesy transformacji  i źródeł jej finansowania.

AGENDA KONFERENCJI:

Podobnie, jak w latach ubiegłych, merytoryka spotkania została podzielona na dwa bloki:

  • BLOK TECHNOLOGII

– rozumiany też jako rozwiązania dla biznesu, wśród których po raz pierwszy poruszymy zagadnienia technologii wodorowych i ich wykorzystania, aktualizacji wymogów związanych ze Zrównoważonym Rozwojem (ESG) czy procesów dekarbonizacji.

„Polska Strategia Wodorowa do 2030 roku z perspektywą do 2040 roku” (PSW) to kluczowy dokument strategiczny, wyznaczający najważniejsze cele związane z rozwojem gospodarki wodorowej w Polsce oraz wskazujący niezbędne działania do ich realizacji. Strategia ta stanowi element szerszych inicjatyw na poziomie krajowym, europejskim i globalnym, ukierunkowanych na tworzenie niskoemisyjnej gospodarki. To właściwy czas by w ramach inicjatyw takich jak EUSEW rozmawiać o tym co dla przyspieszenia procesów transformacji energetycznej ważne.

Rok 2025 to przełomowy moment dla raportowania ESG w Polsce i UE. Firmy muszą dostosować się do nowych, bardziej szczegółowych i rygorystycznych wymogów raportowania zrównoważonego rozwoju, co wymaga zmian w strategiach, procesach i systemach zarządzania. Niedostosowanie się do tych regulacji niesie ryzyko sankcji finansowych i prawnych, ale jednocześnie stwarza szansę na budowanie przewagi konkurencyjnej poprzez transparentność i odpowiedzialność społeczną. Jednocześnie w 2025 roku następuje znaczące poluzowanie restrykcji dotyczących raportowania ESG w Unii Europejskiej, w tym w Polsce, głównie za sprawą pakietu uproszczeń zwanego Omnibus I oraz propozycji zmian w dyrektywie CSRD. Jakie skutki te zmiany przyniosą przedsiębiorcom i innym zainteresowanym podmiotom? O tym opowiedzą eksperci spotkania.

  • BLOK FINANSOWANIA

– nasi prelegenci powiedzą o dostępności środków w bieżącej perspektywie finansowania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Kujaw i Pomorza, dofinansowaniu na szczeblu krajowym czy w ramach programów ramowych Komisji Europejskiej.

Wydarzenie  ma na celu przybliżenie przedsiębiorcom, w szczególności przedstawicielom sektora mikro, małych i średnich firm, dostępnych instrumentów finansowych, które mogą wspierać transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz wpłynąć na zwiększenie ich konkurencyjności.

To również spotkanie dla wszystkich tych podmiotów, które planują inwestycje w poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie emisji, a także wdrożenie technologii sprzyjających ochronie środowiska.

SZCZEGÓŁY DOT. WYDARZENIA

Termin i czas konferencji: 10 czerwca 2025 r., godz. 9.30 – 16.00.

Miejsce wydarzenia: siedziba Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, sala konferencyjna, bud. A, I piętro,

Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY.

SZCZEGÓŁOWA AGENDA SPOTKANIA ZOSTANIE ZAMIESZCZONA WKRÓTCE.

Aby wziąć udział w spotkaniu należy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY.

Szczegółowe informacje: 

Biuro Enterprise Europe Network, tel. (56) 699 54 80; e-mail:  een@tarr.org.pl

Wydarzenie dofinansowano z programu na rzecz jednolitego rynku (Single Market Programme) oraz ze środków Programu rządowego „Udział Polski w części COSME Programu na rzecz rynku wewnętrznego, konkurencyjności przedsiębiorstw, w tym małych i średnich przedsiębiorstw, dziedziny roślin, zwierząt, żywności i paszy, oraz statystyk europejskich (Programu na rzecz jednolitego rynku) w latach 2022–2028”.