SME PANEL: Ocena adekwatności przepisów dotyczących substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego

Serdecznie zapraszamy przedsiębiorców do udziału, w realizowanym na zlecenie Komisji Europejskiej, badaniu ankietowym SME PANEL na temat oceny adekwatności przepisów dotyczących substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego.

Zakres

Substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego to substancje chemiczne, które kolidują z hormonami (układem hormonalnym), a tym samym negatywnie wpływają na zdrowie ludzi i zwierząt. Substancje te mogą być pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Narażenie na substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego może pochodzić z różnych źródeł, np. z pozostałości pestycydów w naszej żywności lub z innych rodzajów produktów wykorzystywanych lub obecnych w naszym codziennym życiu.

W komunikacie „Bardziej kompleksowe ramy Unii Europejskiej w obszarze substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego”, przyjętym w dniu 7 listopada 2018 r., Komisja Europejska potwierdziła swoje zobowiązanie do ochrony obywateli UE i środowiska przed substancjami zaburzającymi funkcjonowanie układu hormonalnego poprzez ograniczenie do minimum narażenia ludzi i zwierząt dzikich na te substancje. W komunikacie przedstawiono kompleksowy zestaw działań, w tym przekrojową ocenę adekwatności odnośnego prawodawstwa.

Prawodawstwo UE regulujące substancje chemiczne było opracowywane w różnym czasie i w niektórych przypadkach ma różne cele. To zrodziło różne podejścia do regulacji substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego w zależności od sektora oraz wzbudziło wątpliwości, czy ramy prawne UE regulujące substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego są wystarczająco spójne. Ocena adekwatności ma na celu analizę spójności różnych podejść regulacyjnych do oceny substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego i zarządzania tymi substancjami oraz ocenę tego, czy przepisy te wypełniają swoje cele w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Wyniki oceny adekwatności będą źródłem informacji przy ewentualnych ulepszeniach ram regulacyjnych w odniesieniu do substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Więcej informacji można znaleźć w opublikowanym planie działania .

Cel ankiety

Cele niniejszego badania są następujące:

  • Określenie wszelkich niespójności prawnych i ich skutków dla małych przedsiębiorstw
  • Przegląd skuteczności procedur oceny i zarządzania ryzykiem
  • Określenie możliwości poprawy.

Konsultacje z zainteresowanymi stronami stanowią zasadniczy element oceny adekwatności. Ich celem jest zebranie informacji od wielu różnych grup zainteresowanych stron oraz od obywateli, aby zapewnić uwzględnienie w ocenie opinii wszystkich zainteresowanych stron.

Ankieta aktywna pod linkiem do 6 marca 2020 r.

Dziękujemy za Państwa zaangażowanie i poświęcony czas!