Poznajcie Plenti!

W maju 2019 roku nikt nie mógł tego przewidzieć. A już zwłaszcza trzy Wojtki, Karol, Aleks i Łukasz – zespół Plenti. Grupa przyjaciół, współpracowników i po prostu fajnych chłopaków z Warszawy. A jednak tych sześciu niepozornych, młodych mężczyzn zgarnęło wszystko i zostało pierwszym zwycięzcą SharOn Academy.

Plenti to polski marketplace oferujący możliwość wypożyczenia tak naprawdę dowolnego urządzenia elektronicznego o jakim można by pomyśleć. Platforma zapewnia produkty na życzenie, które są następnie dostarczane przez kurierów do Waszych drzwi w mniej niż godzinę. Można je wypożyczyć na tak długo, na ile będą potrzebne, a gdy przestaną – zwrócić w ten sam sposób, w jaki zostały dostarczone. Do zrealizowania usługi wystarczy jedynie smartfon! Po pobraniu aplikacji i przejrzeniu produktów wystarczy złożyć zamówienie. Wybrane produkty zostaną przewiezione do danej lokalizacji przez kuriera i odebrane, gdy nie będzie już potrzeby ich używania. Aplikacja Plenti jest póki co dostępna tylko w Warszawie, w Polsce i można jej używać zarówno na systemie Android, jak i iOS.

Pierwszy raz natknęliśmy się na Plenti podczas PitchContest realizowanego w ramach SharOn Academy. Jednak ich początki sięgają na długo przed ogłoszeniem tego programu akceleracyjnego. Wojtek, Wojtek i Karol poznali się już w liceum. Wtedy zainicjowali powstanie zespołu. Następnie dołączył do nich trzeci Wojtek, którego poznali w pierwszej pracy po studiach. Później przyszli Aleks i Łukasz, a reszta, jak można by powiedzieć, jest już historią…

Każdy z chłopaków w Plenti ma swoje zadania i obowiązki, które po krótce podzielić można na działy takie jak: logistyka i operacje, IT, marketing i finanse. Jednakże na tym etapie rozwoju projektu działy te przenikają się tworząc nieustającą potrzebę współpracy, będącej kluczem do sukcesu zespołu. Kolejnym kluczowym aspektem jest obserwacja i research, tym bardziej niezbędny, gdy wprowadzamy na rynek nowy projekt działający w oparciu o ekonomię współdzielenia. Zwłaszcza jeśli jego odbiorcy nie są do końca przekonani co do samego pomysłu dzielenia się zasobami. A takich odbiorców właśnie musiało sobie zjednać Plenti, ponieważ jak wynika z przeprowadzonego raportu[1], Polacy dopiero zaczynają lubić tę nierzadko budzącą sprzeczne odczucia koncepcję. I właśnie dlatego rozpoznanie rynku było dla zespołu kluczowe. Dopiero po nim przyszło planowanie koncepcji, tworzenie modelu biznesowego i praca nad wizerunkiem marki.

Plenti obserwowało więc rynek, wspierając jednocześnie inne startupy starające się osiągnąć sukces w branży dzielenia się elektroniką. Jednak wyraźnie czegoś w tych staraniach brakowało. To usługa nie była wystarczająco wygodna, to oferowane produkty nie spełniały oczekiwań odbiorców. Prawdopodobnie dlatego żaden z tych start-upów nie utrzymał się na rynku w większej skali. Po przeanalizowaniu wszystkich przyczyn takiego stanu rzeczy zespół doszedł do wniosku że ma inną, lepszą wizje tego, jak taka koncepcja powinna działać. Dopiero wtedy zdecydowali się uruchomić ten projekt. Co więcej, już po czasie zauważyli, że był to idealny czas by zacząć go wdrażać.

Wkrótce po podjęciu tej decyzji Plenti dołączyło do SharOn Academy. Jak mówią, ten program akceleracyjny był dla nich od początku okazją do zmierzenia się z tak powszechnym u początkujących startup-erów strachem przed pokazaniem swojej idei światu. Bo to od tego należało zacząć, chcąc uczestniczyć w programie. Program dał też zespołowi możliwość spotkania przedsiębiorców, inwestorów, a przede wszystkim innych startu-perów, z którymi na miejscu wymieniali się doświadczeniami oraz spostrzeżeniami, a także nawiązali cenne relacje wykraczające nawet poza SharOn Academy. Co więcej, udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez ekpsertów SharOn pomógł Plenti lepiej zrozumieć, jak ważna stała się obecnie idea sharing economy, i jak wiele zostało już dokonane by ją popularyzować w Polsce. Pokazał też ile możliwość tworzy ten obszar i ile jeszcze można dla niego zrobić. Program uświadomił im również, że gospodarka dzielenia się nie tylko przynosi wiele ułatwień i korzyści współczesnemu człowiekowi, ale i pomaga zapobiegać stratom finansowym i niszczeniu środowiska – dwóm kwestiom często pomijanym w dzisiejszych czasach. Całą tę naukę Plenti przekuło w sukces, czego dowodem było wygranie programu akceleracyjnego. Zwycięstwo upewniło również zespół w tym, że kontynuować rozwijanie swojej koncepcji nie tylko w zgodzie ze sobą, ale i z otoczeniem.

Ogłoszenie Plenti zwycięzcą programu akceleracyjnego SharOn Academy było zwieńczeniem i jednocześnie wyrazem uznania dla ciężkiej pracy zespołu włożonej w rozwój projektu. Jury postanowiło najbardziej zaufać pomysłowi Plenti. Zauważyli ich wielką pasję, potencjał oraz zdolność do rozwoju pomimo silnej konkurencji, już obecnej na rynku. Zwycięzcy SharOn Academy właściwie od razu zaczęli dowodzić, że jury podjęło słuszną decyzję.

Obecnie zespół pracuje and rozszerzeniem strefy działalności na terenie Warszawy. „Mamy nadzieję że już niebawem będzie nas można zobaczyć w kolejnych miastach w kraju i zagranicą. Zwiększanie skali działania to wielkie wyzwanie i ogromna odpowiedzialność” – mówi Wojtek Rokosz, jeden z trzech pierwszych założycieli Plenti. Teraz zespół mierzy się z problemami typowymi dla początkujących firm, od najdrobniejszych kwestii jak szukanie odpowiedniego projektu opakowań na produkty rozwożone przez kurierów, aż po strategiczne decyzje co do kierunku rozwoju platformy. Ponadto aplikację mobilną czeka przemodelowanie, i już wiadomo, że pochłonie to dużo pracy i czasu. W międzyczasie pojawiają się coraz to nowsze przeszkody, ale przekształcenie ich w wyzwania jest dla Plenti kluczem do odnajdywania ich najwłaściwszych rozwiązań.

Tylko z takim nastawieniem Plenti jest w stanie kontynuować drogę po sukces. Wymaga ona jednak wielu wyrzeczeń, którym zespół musi stawiać czoła na co dzień. Sprostanie im jest możliwe m.in. dzięki rosnącej społeczności ludzi wspierających chłopaków i ich ideę. Ta społeczność i jej zaufanie są dla zespołu na obecnym etapie rozwoju koncepcji szczególnie ważne. Działają przede wszystkim motywująco, przez co Plenti wciąż z tym samym zaangażowaniem pracuje nad platformą. Co więcej pozwala uwierzyć w to, że ta przyszłość, o której marzą nasi zwycięzcy, zaczyna się tu i teraz.

Fakt, że SharOn Academy w pewnym momencie przyczynił się do stworzenia tej wspierającej społeczności wokół Plenti, jest dowodem na to, jak konieczne jest kontynuowanie i prowadzenie takich programów akceleracyjnych. Nie tylko zapewniają wiedzę i praktyczne szkolenie swoim uczestnikom, ale także zachęcają ich do sięgania po więcej, jednocześnie budując zaufanie i wzmacniając wiarę w opracowywaną koncepcję.

[1] Cross Country Report, SharOn, https://www.sharedeconomy.eu/wp-content/uploads/2019/03/Comparison_of_results_SHARON_31_12_18.pdf