Negatywne skutki panującego kryzysu zauważalne są już w niemal każdym sektorze gospodarczym i społecznym Unii Europejskiej. Komisja Europejska nieprzerwanie podejmuje działania mające na celu złagodzenie efektów pandemii i udzielenie wsparcia branżom odczuwającym je najbardziej dotkliwie.
Jak mówi przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, skuteczność walki z kryzysem zapewnią szczególnie solidarność krajów partnerskich i skoordynowane ogólnoeuropejskie działanie. Tylko dzięki nim do tej pory udało się podjąć szereg inicjatyw i rozpocząć prace nad kolejnymi rozwiązaniami. W każdym z nich absolutnym priorytetem jest ochrona obywateli Unii. Dlatego też Komisja Europejska wykorzystuje wszystkie środki, jakie ma do dyspozycji, by skutecznie i szybko wspomóc kraje Unii Europejskiej w zwalczaniu pandemii koronawirusa.
Swoimi działaniami Komisja wspiera również inne organizacje międzynarodowe, takie jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ONZ czy Bank Światowy. Koordynuje i rekomenduje przy tym wspólne działania krajów UE w kwestiach zdrowia publicznego, transportu i mobilności, kontroli granicznych, wspólnego rynku i handlu.
Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem działań podjętych przez Komisję Europejską w walce z panującą pandemią. Podzielono je na pięć sekcji:
- Zdrowie ludzi;
- Badania naukowe;
- Mobilność;
- Zarządzanie kryzysowe;
- Gospodarka;
Każdą z nich uzupełniono o dane liczbowe lub szczegółowe opisy oraz odnośniki do stron, na których na bieżąco aktualizowane są informacje dotyczące pandemii oraz kroków podejmowanych by zwalczać jej skutki.